ÖZ MAZA TARIM
Nasıl Kullanılır

Nasıl Kullanılır

Gojiberry’li Smothie

Gojiberry Meyvesinin Gıdalarda Kullanımı
Bitkinin meyve ve yaprakları çay olarak demlenebilir. Yaprak ve saplarından yağ elde edilerek de tüketilebilir. Çikolata, pasta, tatlı, salata ve müsillere tat ve renk vermek için kullanılabilir.
Uzakdoğu’da çorba ve pilavlara eklenmektedir. Muffin, kek ve kurabiyelerde yaban mersini yerine kullanılmaktadır. Kurt üzümünün, taze veya kurutulmuş meyveleri ara öğünlerde atıştırmalık olarak tüketilebilir. Yetişkinler için günlük 1 avuç (20-30 gram) tüketilmesi tavsiye edilir.

Gojiberry Meyvesinin Kozmetik Maksatlı Kullanımı
Kurt üzümünün hücre yenilenmesini hızlandırması sebebiyle, yaşlanmayı önleyici tesiri vardır. Hücre metabolizmasını arttırıcı, cildi yenileyici ve hücre büyümesini hızlandırarak cildin canlılığını ve elastikiyetini arttırıcı özelliğinden dolayı birçok kozmetik ürününde kullanılmaya başlanmıştır. İçerdiği güçlü antioksidan ve vitaminler sayesinde güneş lekeleri, yara izleri, sivilce ve sivilce lekelerine karşı da tesirlidir (Yi ve ark., 2013).

Kurt üzümü meyve ve yapraklarından günlük koruyucu yüz kremi, yenileyici gece kremi, el yumuşatıcı losyon, vücut losyonu, koruyucu şampuan ve duş jeli, peeling sabunu ve kırışıklık önleyici göz kremi ve serumu gibi kozmetik ürünleri elde edilmektedir.