ÖZ MAZA TARIM
Gojiberry ‘nin Faydaları

Gojiberry ‘nin Faydaları

 1. Kurt üzümü polisakkaritleri içlerinde T-lenfosit hücreleri, sitotoksik T-hücreleri, NK (tabii öldürücü) hücreleri, lizozim, tümor nekroz unsuru-alfa ve immünoglobülinler (IgG ve IgA) gibi savunma sistemi elemanlarının faaliyetlerini düzenleyerek ve sayılarını arttırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir (Zhang ve ark., 2015).
 2. Kurt üzümü polisakkaritleri kan şekerini dengeler (Zhao ve ark., 2005; Cai ve ark., 2015).
 3. Bir karaciğer hücre koruyucusu olan serebrozid içeriği sayesinde, yüksek toksik tesiri olan klorlanmış hidrokarbonlara karşı karaciğerde koruma sağlar (Wang ve ark., 2009; Xiao ve ark., 2014).
 4. Hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu (hCG, gençlik hormonu) salınımını arttırarak serbest radikallerin zararlarına karşı cildi koruyarak canlılık kazandırır (Zhao ve ark., 2005; Reeve ve ark., 2010; Zhao ve Bojanowski, 2015).
 5. Bir seskuiterpen olan ve kan basıncı ayarlamaya yardımcı olan cyperone içerir. Antosiyanin maddesi ise kalp damarlarının dayanıklılığını arttırır (Jia ve ark., 1998).
 6. Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir. Kurt üzümü içerisinde yer alan polisakkaritlerin kan basıncı yükselmelerini belirgin bir biçimde önlediğini göstermiştir (Mi ve ark., 2015)
 7. Kurt üzümünün gastrointestinal bölgede anti-tümör tesiri vardır. Kurt üzümü polisakkaritlerinin doza bağımlı olarak kolon kanseri hücre hatlarını inhibe ettiği bildirilmiştir (Mao ve ark., 2011).
 8. Kurt üzümünün Alzheimer hastalığında nörodejenerasyonu engelleyici bir tesire sahip olduğu belirtilmiştir. Asya’da bilinen iyi bir beyin güçlendiricidir. İçerdiği betain hafıza fonksiyonlarında tesirli kolin maddesine çevrilmektedir (Ho ve ark., 2015).
 9. Çin’de yüzyıllardır afrodizyak olarak kullanımı mevcuttur. Son yıllarda bu iddiayı doğrulamak maksatıyla bazı çalışmalar yapılmıştır. Kurt üzümü meyveleri ile beslenen farelerde yüksek sıcaklık uygulamasına rağmen testislerin fonksiyonlarını koruduğu belirtilmiştir. Ayrıca kurt üzümü meyvelerinin içeriğinde bulunan bazı bileşenlerin erkek farelerde seksüel hormonların seviyesini arttırdığı, salınımını düzenlediği ve sperm sayısı ve kalitesini artırdığı tespit edilmiştir (Luo ve ark., 2006).
 10. Kurt üzümünün görüş kaybını engellediği kaydedilmiştir. Zeaksantin pigmenti göz retinasında bulunan iki karotenoidden biri olup, görme yeteneğini arttırır. Kurt üzümü meyvesi bu pigmenti önemli ölçüde arttırarak makula dejenerasyonu ve kataraktı engelleyebileceği tespit edilmiştir (Cheng ve ark., 2005).
 11. Kurt üzümü polisakkaritlerinin immün cevabın oluşmasında önemli olan makrofaj ve dendritik hücrelerin aktivasyonunda rol oynadığı ispatlanmıştır. Tümörlere karşı deney farelerinde tabii katil hücre faaliyetini arttırdığı görülmüştür. Bir hücresel protein olan interlökin-2 (IL-2) birçok kanser türünde oluşan anti-tümör cevapların oluşmasını sağlar. Kurt üzümü polisakkaritlerinin IL-2 üretimini arttırdığını göstermiştir. ABD’de IL-2, 1983 yılından beri bazı kanser ve AIDS hastalığının tedavisinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi maksatıyla kullanılmaktadır. Kurt üzümü ayrıca, tümör hücrelerinde ölüme sebep olan apoptoz hadisesini hızlandırmaktadır (Zhang ve ark., 2015).
 12. Kurt üzümü en yüksek antioksidan ihtiva eden yiyeceklerinden biridir. Kurt üzümüpolifenoller, flavonoidler, karotenoidler ve vitamin A, C, E gibi vitaminlerce zengindir. Kurt üzümü portakaldan yaklaşık 500 kat daha fazla C vitamini ve havuçtan daha fazla beta-karoten içerir. Kurt üzümünün ORAC değeri (3.290) diğer meyvelerden çok daha fazla antioksidan içerdiğini göstermektedir. Antioksidanlar serbest radikallerin sebep olduğu hücre hasarını nötralize ettiği için antioksidanca zengin kurt üzümü meyvelerinin tüketimi romatoid artrit, Alzheimer ve kanserin birçok tipi gibi dejeneratif hastalıklardan korunmada önemlidir.
 13. En az 16 farklı tipte aminoasit içerir. Glutamat, Aspartat, Prolin, Alanin, Serin, Glisin, Lizin ve Tirozin en yüksek seviyede bulunan aminoasitlerdir (Guo ve ark., 2015).
 14. Demir, krom, bakır, magnezyum, potasyum, iyot, selenyum, çinko, kalsiyum, germanyum ve fosfor gibi insan beslenmesinde önemli yer tutan besin elementlerini ihtiva etmektedir. İçeriğindeki germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralidir. Bu minerali bulunduran bitkiler çok nadirdir. Yaklaşık %13 protein içeriğiyle kepekli buğdaydan daha yüksek protein içerir (Pop ve ark., 2013; Gogoasa ve ark., 2014).
 15. Kolesterol seviyelerini düşüren beta-sitosterol maddesi içerir. Ayrıca antioksidanları sayesinde kolesterolün oksidasyonunu ve damar duvarında plak oluşturmasını engeller (Ming ve ark., 2009).
 16. Kolesterol ve diğer kan yağları vücutta lipid peroksitler oluşturarak ölümcül rahatsızlıklara yol açabilirler. Yapışkan bir madde olan lipid peroksitlerin birikimi özellikle damarları olumsuz tesir ederek kalp-damar rahatsızlıkları, damar sertliği (ateroskleroz) ve felce sebep olabilir. Kurt üzümü lipid peroksit oluşumunu önleyen kan enzimlerini arttırarak tehlike oluşturan lipid peroksit oluşumunu önler (Luo ve ark., 2004; Li, 2007).
 17. Güçlü bir anti-fungal ve anti-bakteriyel tesire sahip olan solavetivon içerir (Wang ve ark., 2015).
 18. Löseminin bütün tiplerine karşı aktif bir tabii bileşik olan physalin içerir (Amagase ve ark., 2009).
 19. Karaciğer tarafından kolini üretmek için kullanılan betain içerir. Betain sakinleştirici, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşiktir. Ayrıca betain vücudun enerji tepkilerinde kullandığı metil gruplarını sağlar ve homosistein seviyelerini azaltmaya yardım edebilir (Ueland, 2010; Lee ve ark., 2014).
 20. 20. Kimyasal kirlilik neticesi oluşan serbest radikaller DNA molekülünde hasara ve sonuç olarak genetik (kalıtsal) mutasyonlara, kansere ve hatta ölüme sebebiyet verebilir. Kurt üzümündeki betain ve ana molekül olan polisakkaritler hasarlı DNA’nın tamiri ve restorasyonunu gerçekleştirir (Ueland, 2010; Lee ve ark., 2014).
 21. Akciğer kanseri tedavisi sırasında uygulanan radyasyonun tesirinin kurt üzümü alımıyla arttığı, böylece uygulanan radyasyon dozunun azaltılabileceği gösterilmiştir. Ayrıca kurt üzümünün radyoterapi ve kemoterapiye bağlı istenmeyen yan etkileri azalttığı gösterilmiştir.
 22. Kurt üzümü polisakkaritlerinin, ultraviyole radyasyonun ciltte sebep olduğu hasara ve bağışıklık sistemi üzerindeki baskılayıcı tesirine karşı koruyucu özelliği ispatlanmıştır (Reeve ve ark., 2010).
 23. Kurt üzümü uzun süredir mide hücrelerinin faaliyet azalmasına bağlı olarak sindirim zorluğu ile öne çıkan atrofik gastrit tedavisinde kullanılmaktadır (Amagase ve Farnsworth, 2011)