ÖZ MAZA TARIM
Goji Berry Nedir

Goji Berry Nedir

Gojiberry (NQ1 Cinsi)

Kurt üzümü (Goji Berry), özellikle Çin ve Tibet’te 2000 yıldan fazladır geleneksel tıp ve gıda alanında kullanılmaktadır. Tibet başta olmak üzere Doğu Asya’da yaygın olarak yetişmekte olan kurt üzümü, kuvvet verici olduğu ve ömrü uzattığı gerekçesiyle bu bölgede yaşayanlarca ”mutluluk meyvesi” olarak adlandırılmaktadır. Bütün dünyada ise ‘Goji Berry’ ticari ismi ile ünlenmiştir. Ticari ortamda Tibetliler ve Çinliler arasında büyük bir çekişmeye sebep olan kurt üzümünün, ait olduğu türü belirten “Lycium” adının Güney Anadolu’daki antik bölgelerden biri olan “Likya”dan geldiği sanılmaktadır. Çin’de ve dünyanın belli ülkelerinde kültürü yapılan üç tür L. barbarum L., L. chinense Miller ve L.ruthenicum Murr.’ dur. Kuzey ve Kuzeybatı Çin’de 600 yıldan bu yana L. barbarum’un tıbbi maksatlı geniş alanlarda ziraatı yapılmaktadır. L.ruthenicum türü ‘Siyah Goji’ olarak bilinmektedir. Dünya pazarında diğer iki türe göre çok daha pahalı bir üründür. Ülkemizde diğer iki tür ve çeşitleri kadar yaygın olmasa da bazı üreticiler tarafından siyah gojinin kültürü yapılmaya başlanmıştır.

Kurt üzümü kökleri, yaprakları ve hatta çiçekleri de insan sağlığına faydalarından dolayı Çin’de çok kıymetli olan tıbbi bir bitkidir. Sağlık ve sağlıklı beslenme bakımından meyvesi, uzun generatif süresi sebebiyle arıcılıkta polen ve nektar kaynağı olması bakımından çiçeği, çay olarak kullanılabilen yaprağı ve geliştirilebilir kimyasal içeriği ile de kozmetik sanayisinde önemli yeri bulunmaktadır.

Baharda Gojiberry Dalları

Lycium cinsine ait bitkiler genelde dikenli çalı formunda olup, 1-4 m’ye kadar boy verebilir. Yaprakları küçük, dar ve etli olup alternat, bazen de fasiküler şekilde dizilir. Çiçekler gövdeden tek veya kümeler halinde çıkar. Huni veya çan şekilli olan taç yapraklar; beyaz, yeşil ve mor renklerde olabilir. İçinde birkaç veya daha fazla tohum ihtiva eden meyveler iki bölmeli, genellikle etli ve sulu formda olup, kırmızı, turuncu, sarı ya da siyah renklerdedir. Kurt üzümü, yaprak döken çok yıllık çalımsı formda bir bitki olup, iklimsel ve çevresel şartlara oldukça dayanıklıdır. Gelişmiş kök sistemi sayesinde büyümek için lüzumlu besinleri topraktan alabilir. Kazık köke sahip olan bitki, 40 m’ye kadar kök salabilir. Çin’de meyvesi tıpta, halk hekimliğinde ve gıda takviyesinde fonksiyonel olarak kullanıldığından yaygın olarak üretilen ve tüketilen üç tür vardır. Bunlar L. barbarum, L. chinense ve L. ruthenicum’dur.