%100 organik ürünler

  • Mersin / Türkiye
  • ozmaza@gojiberryy.com
Illustration
Moringa Nedir

Moringa çayı, Moringa Oleifera isimli bitkinin yapraklarından elde edilen ve son dönemlerde ülkemizde de popüler hale gelen bir çaydır. Moringa bitkisi kökten yapraklarına kadar bütün kısımları çok faydalı olduğundan mucize bitki olarak da bilinir. Moringa ya da tam adıyla Moringa Oleifera, anavatanı Hindistan olan ve Pakistan, Nepal, Filipinler gibi başka ülkelerde de yetiştirilen şifalı bir bitki türüdür. Doğu ülkelerinde diyabet, kalp hastalığı, anemi, artrit gibi pek çok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde nesiller boyunca kullanılmıştır. Moringa bitkisinin kök, kabuk, yaprak, tohum, çiçek, koza ve meyve gibi tüm kısımları yenilebilir birer şifa kaynağıdır. Fakat daha çok toz haline getirilen yapraklarının doğal bir gıda takviyesi şeklinde kullanımı daha yaygındır. Moringa bitkisinin yaprakları dünyanın birçok ülkesinde gerçek bir mucize besin olarak kabul edilir. Moringa ağacının her bölümü ve bitkinin tohumu, suyun zararlı bakterilerden arındırılmasına yardımcı oluyor.

Moringa çayı nasıl kullanılır?


Moringa çayı, Türkiye’de daha çok poşet çay şeklinde satılmaktadır. Bu sebeple kullanımı ve hazırlanması son derece kolay ve pratiktir. Poşet çaylar, üzerine kaynar su dökülerek 4-5 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra kolaylıkla hazırlanıp tüketilebilir. Her gün düzenli olarak sabah ve akşam moringa çayı tüketmek kısa süre sonra faydalarını görmeye başlayacağınız anlamına gelir.
Thumb Thumb
Thumb

Moringa Ağacı Nasıl Yetiştirilir ve Budanır?

Dünyanın her yerinde bulunma yeteneğine sahip olan bir ağaç türüdür. Bu ağacın en çok sevdiği iklim tipi kurak ve tropikal iklim bölgeleridir. Susuz kalmaya karşı dayanıklı olan bu bitki saksıda yetiştirilemez.

İklim ve hava şartları uygun olduğu takdirde Moringa ağacı hızlı bir şekilde büyüyebilir. Bu ağaç, bir sene içinde 3 metre ile 10 metre arasında uzayabilir.

Moringa ağacı, ilkbahar aylarında dikilmeli ve iklim isteğine göre ılıman bölgelerde yetiştirilmelidir. Moringa ağacı, kış ayları yaklaştığı zaman hava sıcaklığı 1 derece ile -2 derece arasına geldiği zaman yaprak döker. İlkbahar aylarında ise yeniden yaprak çıkarmaya başlar. 7 derecelerde ve don olaylarında ise, toprağın üst kısmında kalan tüm kısmı tamamen ölebilir. Saksıda yetişenler -3 derecede tamamen ölebilir.

Moringa ağacının toprağının iyi süzdüren bir özelliğe sahip olması çok önemlidir. Suyun iyi süzdürülmesi çok yağış alan bölgelerde yeterli olmaz ve toprağın yükseltilmesi gerekir. Süzeklik dışında toprakta seçiciliği yoktur. En iyi verimi alabilmek için PH derecesi 6.3 ile ile 7 arasında (hafif asitli ve nötr özellikte) olması gerekir. Moringa ağacının gübrelenmesi için çiftlik gübresi tercih edilir
Moringa Çayının Faydaları

1.

•Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler ve kabızlık probleminin ortadan kaldırılmasına yardım eder.

2.

•Antioksidan özelliği ile karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur.

3.

•İçerdiği yüksek A vitamini konsantrasyonu ile göz sağlığını korumada faydalıdır.

4.

•Moringa yaprağı, zengin bir vitamin, mineral ve amino asit kaynağıdır. Önemli miktarda A, C ve E vitamini içerir. Kalsiyum, potasyum ve protein bakımından da zengindir.

5.

•Metabolizmayı hızlandır ve vücutta yağ depolanmasını engeller. Ayrıca tokluk hissi de verir. Böylece sağlıklı zayıflama için faydalıdır.

6.

•Beyin fonksiyonlarının korunmasında da faydaları olduğu bilinmektedir. Bu nedenle alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılır.

7.

•Moringa yaprağı tozu, vücut glikoz seviyelerini düşürmede ve diyabetik hastalardaki hücre hasarını azaltmada etkilidir. Düzenli kullanımda kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğü gözlenmiştir.

8.

•Kan kolesterol düzeyini düşürdüğünden kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı koruma sağlar.

9.

•Moringa yaprağı, doğal bir anti-aging yani yaşlanma karşıtı üründür. Düzenli olarak moringa çayı içenlerde cildin yaşlanması yavaşlar. Bu kişiler, daha güzel ve genç bir cilde sahip olurlar. Çayın olumlu etkileri saç ve tırnakta da gözle görülür şekilde fark edilir. Moringa tozu cilt maskesi şeklinde de kullanılabilir.

10.

•Moringa yapraklarında, çiçeklerinde ve tohumlarında flavonoidler, polifenoller ve askorbik asit adı verilen antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, hücre hasarı ve iltihabi durumlarla savaşan moleküllerdir. Bir çalışmada yapraktan elde edilen besin takviyesinin çiçek ve tohumlara göre daha yüksek antioksidan özellikler barındırdığı tespit edilmiştir.