• https://www.facebook.com/zohrecan2007
  • https://www.twitter.com/gojiberryy38

GOJİ BERRY ÜRÜNLERİ

Goji Bery Ürünleri
İnsan doğası keşfedici bir ruha sahiptir ve zengin içerikli Gojiberi de kimilerine yeni işleme ve kullanım fikirleri keşfetme konusunda ilham vermiştir. Özellikle meyvenin yüzyıllarca ekilip işlenmiş olduğ u Çin başta olmak üzere çeşitli ülkelerde çok çeşitli Gojiberi ürünleri ortaya çıkmıştır.
 
Goji beryy tarımının yapıldığı yerlerdeki küçük dükkanların hemen hemen hepsi, akla gelmedik Gojiberi ürünlerini satışa sunarlar ve Çin’in diğer bölgelerinde de bunları hemen hemen her yerde bulmak mümkündür. Farklı ambalajlardaki kurutulmuş Goji berylerin yanı sıra Goji bery çayları da vardır.(hazırpoşet çay olarak da). Goji bery kahvesi de büyük ilgi çekmekte olup elbette ki kafein içermemektedir. Kafein yerine Gojiberinin içinde bulunan ve insana dinçlik ve canlılık verici içeriklerini barındırması ne müthiştir. Bunun yanı sıra Gojiberi Müslileri ve küçükler için Gojiberi bonbonlarının yanı sıra Gojiberi çikletlerini dahi bulmanız mümkündür. Çinli üreticiler son zamanlarda patlamış mısır ve patlamış pirinç gibi küçük paketler içerisinde atıştırmalık olarak önerebilecek olan paketlenmiş Gojiberileri de üretmeye başlamışlardır.
 
Goji bery ayrıca en farklı meyve karışımlarından oluşan şekerlemelerin ve acı meyveli yağlı sosların içinde de kendine yer bulmaktadır. Goji berylerden oluşan sıkma meyve sularının çoğu zaman kazanç kaynağı olarak ihracatı yapılmaktadır. Çin’in kendisinde de böyle nektarlar çoğunlukla yüksek değerli şaraplarda, likörlerde ve özellikle schnaps’larda kullanılır. Şişeler de genellikle en değerli ve kırmızıya boyanmış kapların içinde özel günler için hazırlanır ve „Düğün şarabı“ , „Lüks eğlence likörü“, „Gojiberi sağlık schnaps’ı“ olarak sunulur. Böyle içkiler, içerdikleri alkole rağmen içlerinde sağlığa iyi gelen bir çok madde barındırırlar. Bunun yanı sıra Çinliler Gojiberi şarabından değeri oldukça yüksek ve her damak zevkine hitap edecek çeşitlilikte sirke de üretmektedirler.
 
Gojiberiler ezildiğinde, küçük çekirdekleri artık madde olarak kalır. Ancak bu çekirdeklerin yüksek oranda en hayati yağlı asitleri barındırdığı bilinmektedir. Ve nektarın üretiminde yağ içeren böyle milyarlarca minik çekirdek de yok olduğundan, onları özel bir üretim sürecinden sonra ayıklamak ve bastırmak da akıllı bir davranış olacaktır. Kazanılan yağ Çin‘de yüksek değerli ve sağlıklı meyve yağı olarak ikram edilir ve kozmetik sektöründe de kullanılır.
 
Çinli eczacılar da şimdiden Goji hapları satışına başladılar bile. Bu hapların içeriği de kurutulmuş ve toz haline getirilerek öğütülmüş tabletlerde ezilmiş olarak veya kapsüllerde doldurulmuş olarak tüketilebilen Gojiberilerden oluşmaktadır. Yaşlı ve dişleri olmayan insanlar için bu iyi bir besin alternatifi olabilir. Bunun yanı sıra bu kapsüllerin içleri açılarak içinde bulunan gojiberi tozu, yiyecek ve içeceklere eklenebilir. BU Tozun nasıl üretilebileceğine konusunu ise „Gojiberinin ekilmesi ve işlenilmesi“ başlığı altında inceleyeceğiz. Ayrıca Gojiberinin örnek olarak Polisakarid’leri gösterebileceğimiz özel bazı kısımları da farklı yoğunluklarda kapsül olarak satın alınabilir. Örnek olarak ABD, Kanada, Avustralya, Japonya gibi diğer ülkelere bir bakalım. Biz Avrupalılar farkına bile varmadan bu ülkelerde kısa süre içinde çoktan bir Gojiberi kültürü oluşmuş bile. Düzinelerce firma bir çok sayıda Gojiberi üretiyor ve bu özel meyvelerin üretimine olan talep de düzenli bir şekilde artmaya devam ediyor. Bu firmaların çoğu İnternet üzerinden aktif olarak ticari faaliyetlerini sürdürüyorlar ve bunların bazıları şimdiden Televizyonda Gojiberi ürünlerinin reklamlarını vermeye başladılar bile. Her yerde insanlar bir konuda hemfikir: Bu derece zengin ve yüksek değerli besin maddelerinin kombinasyonundan oluşan bu denli lezzetli bir doğal ürün, gerçek bir yenilik ve aynı zamanda bir markadır. Her şeyden her zaman haberdar olan film ve müzik dünyasında da mercan kırmızısı bu meyvelerin sağlığa, kişinin kendisini iyi hissetmesine ve güzelliğe olan etkisi hemen duyuldu ve kabullenildi. Bildiğiniz üzere şöhretli insanların pek çoğu, insanı genç gösteren ve bu gençliğin kalıcı olmasını sağlayan her şeye atlamayı severler. Bu aşamada da şimdiden film galalarında Gojiberi bilgi ve satış stantları kuruldu. Bazı yıldızların ve yıldız adaylarının ellerinde bir şişe Gojiberi nektarı ile hemen bir fotoğrafı çekilir ve de Schnapps’lardan aldıkları yudumlar da üretici firma tarafından zevkle gösterilir ve hatta reklam olarak İnternette yayınlanır.
 
Goji bery nektarları özellikle ABD’de büyük bir sevgi ve coşku ile karşılanmıştır. Goji bery nektarları genellikle kurutulmuş Gojiberi tozlarından veya Gojiberi konsantrelerinden oluşur ki böylelikle yükleme masraflarından da tasarruf edilmiş olur. Ama yine de taze sıkılmış nektarları da piyasada bulmak mümkündür. Hatta bazı üreticiler pres anında ortaya saçılan meyvenin etli kısımlarını (Trester) meyvenin içeriğindeki bütün maddelerden istifade edebilmek adına içeceğin içine katmaktadırlar. Kimileri gojiberi nektarlarını elma ve armut nektarı veya su ile karıştırarak şişelemektedir. Bu yüzden ambalaj üzerindeki yazıların dikkatle okunması ve şişedeki içeceğin içeriğindeki Gojiberi nektarı miktarının tespit edilmesi tavsiye olunur. Sonuçta ihtiyacımız olan besin maddelerini bize veren güzel ambalajlar değil o ambalajların içindeki içeriktir.
 
Çinli bir firma Gojiberi nektarlarının saflığını tespit etmek için basit bir metot önermektedir: %1 oranında doğal Gojiberi nektarı oranlı bir çözülüm, mor ötesi ışımaya tabi tutulduğunda yeşil fosforlu bir renk verir. Bazı firmalar da aslında mantıklı olabilecek nektar karışımları üretirler. Eklenenler de mesela kivi, çarkıfelek meyvesi, nar, acai, mangostene, maca, kawa kawa, böğürtlenler, çitlembikler ve bazı başka meyveler olurlar, ve her bir firma da kendi karışımının en sağlıklısı olduğunu iddia etmeyi de ihmal etmez. Kaldı ki içeceğin sağlık değeri de fiyatta kendini gösterir. Bir şişesinin 50 Dolar tutması bir istisna değil genelde bir kaidedir ki mevzubahis özel nektar karışımını devamlı talep eden yıllık aboneler de bundan haberdar olurlar. Ama arzu edilen sonucun her gün bir avuç Gojiberi yemiş olsaydık elde edeceğimiz sonuç kadar iyi olup olmayacağını garanti edemeyiz. En azından kurutulmuş meyvelerin günlük olarak tüketilmesi her halükarda size sunulan nektarın fiyatının sadece bir kısmını teşkil ederdi.
 
Genel olarak şu söylenebilir: Komplike ve uzun süreli işleme süreçleri bir doğal ürünün değerini nadiren arttırır. Bir şeyin doğal hali çok nadiren işleme ile daha iyi bir hale getirilebilir. Çin’de olduğu gibi ABD, İngiltere, Kanada, Japonya, ve Avustralya‘da da Goji Müslileri vardır ve genelde Tahıllar, şurup ve Gojiberi karışımından meydana gelirler. Gojiberi içerikli kahvaltılık müsliler üretilir ve bunlar hem Glütensizdir hem de vejetaryenler için de uygundur. Gojiberi içerikli ekmeğe sürülen hindistan cevizi ezmeleri de alabileceğiniz ürünlerden biridir. İnternete ve herhangi bir Biyolojik ürün dükkanına baktığınızda en yeni Gojiberi kreasyonlarını takip etmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletlerinde ilk Gojiberi kozmetik ve bakım ürünleri yüz ve vücut kremi olarak piyasaya sürülmüştür. Ve büyük bir ihtimalle çeşitli farklı kozmetik ürünleriyle bunun devamı da gelecektir. Ayrıca „içten gelen güzellik“ içerikli bir çok ürün de yakın süre içerisinde Gojiberi ile zenginleştirilecekti.
 

 

Şahin Kardeşler Fidancılık

SİPARİŞ VE BİLGİ HATTI

TELEFON: 0 545 381 00 38

ADRES: GENÇALİ KÖYÜ MUT/MERSİN

EMAİL: sahinkardeslerfidancilik@gmail.comYorumlar - Yorum Yaz